Zapraszanie dzieci na wesele: TAK czy NIE?

Usługi florystyczne, wynajem dekoracji ślubnych oraz organizacja imprez okolicznościowych.

wesele bez dzieci

Nadszedł dzień, kiedy podczas organizacji swojego ślubu oraz wesela, musicie stworzyć listę gości. Nagle pojawia się pytanie: Czy na wesele zapraszać gości wraz z dziećmi? Czy jednak zrezygnować z zapraszania najmłodszych? Choć kiedyś wydawało się niemożliwym zorganizować wesele bez dzieci, dziś ta kontrowersyjna praktyka jest coraz częściej spotykana na salach weselnych.

Wesele jest imprezą rodzinną, w której spotykamy się z najbliższymi, a także z tymi, których spotykamy tylko kilka razy do roku, mówią zwolennicy zapraszania dzieci na wesela.

Przeciwnicy grzmią, że rodzice, którzy przychodzą z dziećmi, w ogóle nie mogą się pobawić i skorzystać z imprezy weselnej.

Wesele z dziećmi, czy wesele bez dzieci?

Jako konsultantka ślubna, pracująca na Śląsku, zorganizowałam wiele wesel i muszę przyznać, że jednak dominującymi weselami są te, w których najmłodsi również królują na parkiecie i podrzucają balony. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie każda para młoda życzy sobie tego, aby rodzice przychodzili w tym szczególnym dla nich dniu, razem ze swoimi pociechami. Jak więc dać gościom do zrozumienia, że zapraszamy ich bez dzieci?

  • Porozmawiaj z gośćmi osobiście lub telefonicznie.

Najprostszy i najłatwiejszy sposób to zawsze szczerość. Rozmowa z gośćmi o tym, dlaczego zapraszamy ich bez dzieci, pozwoli zrozumieć drugiej stronie, Wasze intencje. Warto zaznaczyć, że brak zapraszania dzieci nie świadczy o tym, że ich nie lubicie. Wręcz przeciwnie, pragniecie jedynie, aby w tym ważnym dla was dniu, wasi goście bawili się z Wami, aniżeli biegali za maluchami. Warto dobrze wyważyć słowa i użyć argumentów, które nie obrażają, ani też nie podważają waszych dobrych intencji.

  • Zaproszenia na wesele bez dzieci.

Metodą, na którą decyduje się wiele par młodych, jest metoda zaproszeń, na których nie wypisuje się imion dzieci, co daje gościom do zrozumienia, że zaproszeni są bez swoich pociech. Jest to dość ryzykowny sposób, jednak obserwuję, że coraz więcej par się na niego decyduje.

  • Wierszyk/rymowanka na zaproszeniu.

Możesz również na zaproszeniu dopisać zabawny wierszyk, który poinformuje gości o tym, że na Wasze wesele zaproszeni są bez dzieci.

Wesele bez dzieci: kontrowersja, czy test zrozumienia dla rodziny?

Wesele, na którym rodzice zapraszani są bez dzieci, budzi wiele kontrowersji oraz niesnasek. Z jednej strony, jako Para Młoda macie prawo zorganizować Wasz dzień dokładnie tak, jak sobie wymarzyliście. Z drugiej strony, należy również respektować fakt, że wiele osób może po prostu odmówić przybycia na wesele, jeśli zostają zaproszeni bez swoich pociech. Wesele bez dzieci może okazać się dla rodziców sporym wyzwaniem organizacyjnym: brak opieki dla dzieci, zbyt duża odległość między domem a salą weselną, wiek dziecka. Dlatego warto porozmawiać z gośćmi na ten temat odpowiednio wcześniej, aby nie było przykrych niespodzianek w dniu ślubu.

 

Dlaczego pary młode decydują się na wesele bez dzieci?

Powodów na wesele bez dzieci jest tyle, ile par młodych. Oto najczęstsze z nich:

  • Beztroska i swoboda zabawy.

    Dla jednych argumentem jest to, aby każdy z gości bawił się tak, jak za dawnych lat, beztrosko i swobodnie. Wiele par młodych marzy o tym, aby pobawić się ze znajomymi do białego rana, bez czekania na to, aż dogonią, czy upilnują swoje dzieci.

     

  • Elementy artystyczne, które nie pozwalają na to, aby oglądali je najmłodsi.

Coraz bardziej popularne na weselach są elementy artystyczne, w których możemy zobaczyć sensualne tańce w wykonaniu roznegliżowanych pań, czy pokazy burleski. Są to te elementy imprezy, w której bezapelacyjnie nie powinny brać udziału dzieci.

  • Alkohol.

Wiele par młodych decyduje się na wesele bez dzieci właśnie dlatego, że wesela są imprezami, na których alkohol leje się strumieniami. A jednak towarzystwo dorosłych ludzi pod wpływem alkoholu nie jest idealnym miejscem dla maluchów.

Niestety, goście w większości niechętnie reagują na ograniczenia, które nakłada na nich para młoda. Wychodzi się bowiem z założenia, że wesele jest rodzinną imprezą, a dzieci to nieodłączny element wszystkich rodzinnych uroczystości. Cóż, ile głów tyle opinii, a Ty? Jak uważasz? Czy wesela bez dzieci to dobry pomysł?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *